روزی روزگاری،سرزمین آفتاب!
I Love Cars but Who Knows the meaning of Love
صفحات وبلاگ
نویسنده: تاکاشی - شنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٠

در ژاپن دانشگاه برای همه هست و همه اگر بخواهند می توانند وارد دانشگاه بشن.یعنی این ظرفیت وجود داره که اگر همه بخواهند وارد دانشگاه بشن،می تونن.در ضمن این فقط راه حل ِ ادامه ی تحصیل نیست،بلکه هنرستان های فراوانی در رشته های زیادی هست که می توان در اون مهارت های فراوانی آموخت.

 

اما در مورد ورود به دانشگاه.ژاپنی ها برای ورود به دانشگاه،امتحان ورودی دانشگاه مورد نظرشون رو می دن.فکر نمی کنم که امتحان ِ سراسری برای اون باشه.ولی در مورد خارجی هایی که بخواهند وارد دانشگاه بشن کمی وضع فرق می کنه.البته اون دسته از خارجی هایی که در دبیرستان های ژاپنی درس خوندند شامل نمی شن و باید مثل ژاپنی ها امتحان بدن.

اگر در ژاپن نیستید باید در خواست تحصیل در مدرسه های زبان ژاپنی را به یکی از این مدارس ارسال کنید و از اون طریق ویزای تحصیل در ژاپن بگیرید و برای یاد گرفتن زبان ژاپنی به ژاپن بیایید.دوره ی تحصیل در مدارس زبان ژاپنی 1،1.5 و 2 ساله هست.البته هزینه ی تحصیل دوره ی یک ساله حداقل 700 هزار ین هست(این قیمت برای 5 سال پیش و در توکیو هست و ممکن است تغییر کرده باشد).بعد از این،شما باید کنکور سراسری برای متقاضیان خارجی را بدهید و نتیجه ی این کنکور یکی از کدارکی خواهد بود که باید برای ورود به دانشگاه ارائه بدهید.(معمولا دانشگاه های دولتی)

ولی معمولا دانشگاه های خصوصی پذیرش دانشجویشان زودتر از کنکور هست و اونها خودشان امتحان می گیرند.شما بعد از انتخاب رشته ای که می خواهید در آن تحصیل کنید،برای دانشگاه هایی که می خواهید وارد آن بشید فرم های پذیرش را ارسال می کنید و اگر باید امتحان و مصاحبه داشته باشد در آن شرکت می کنید.برای پذیرش در دانشگاه های دولتی 17 هزار ین و برای دانشگاه های خصوصی 30 هزار ین بپردازید.باید توجه کنید که بعضی از دانشگاه های دولتی امتخان هایشان را در یک تاریخ برگزار می کنند که باید اون رو هم در نظر بگیرید.

 

فعلا این چیزهایی بود که به ذهنم رسید و امیدوارم مفید واقع بشه.

تاکاشی

نویسنده: تاکاشی - دوشنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٠

نمی دونم یادتون هست زلزله ی بم رو؟بذارید سوالم رو جور دیگه ای مطرح کنم؛زلزله ی بم رو یادتون نرفته که!

یادم نمی ره عکس های اون موقع رو،اون پدری که دو تا فرزندش رو از زیر آوار در آورده و تو قبرستون به سمت قبرهایی که براشون کنده می ره.واقعا چه لحظات سختی که بر اونها نگذشت.

ولی بعد از اون هم خبرهایی بود بعضی ها از این درد ِ مردم مصیبت زده سوءاستفاده کرده و بسیاری از کمک های مردم رو با خودشون بردند و هیچ کس هم به دنبال اون نرفت که ببینند چه شد و به کجا رفت!البته این وظیفه ی دولت هست که پاسخ ِ روشنی به این گونه ابهامات بده!

 

این جا در ژاپن پس از نزدیک به سه ماه روزی نیست که از وضعیت مناطق سونامی زده تو اخبار گفته نشه،مجری و کارشناس برنامه و مردم هم همه و همه به آزادی نظرات و اتقادات خودشون رو بیان می کنند.این همه به راحتی و بدون هیچ ترسی اتقاداتشون رو می گن و این از تلویزیون پخش می شه واقعا جاش تو ایران خالیه!اگر فقط همه و همه بخواهند از دولت و کاهاش تعریف کنند دیگر چه کسی می خواهد به دولت اشتباهاش رو گوش زد بکنه؟مردم هم باخبر بشن تا دولت خودش رو در برابر مردم مسئول بدونه و اون رو عملی بکنه.

کارهای داوطلبانه هم کم نیست!از دبیرستانی بگیر تا دانشجو و کارمند به صورت انفرادی یا گروهی به مناطق سونامی زده می رن و اونجا دفترهایی دایر شده که پیش از این به بررسی اون مناطق پرداخته و الان مشخص شده که در کجاها به چه جور کارهایی احتیاج هست و این اطلاعات کمک می کنه که افراد رو با بازده خوب به گروه های مختلف اعزام بشوند.این جور کارهای داوطلبانه تو تلویزیون هم به مردم معرفی می شن و باعث می شه افرادی که می خوان داوطلبانه کمک بکنند به اطلاعات مورد نظرشون دست پیدا کنند

یکی دیگه از چیزهایی که فکر می کنم بعضی از شما هم در اخبار متوجه اون تو اخبار شده باشید،نظم و ترتیب افراد آسیب دیده در گرفتن ِ غذا یا مایحتاجشون که در صف ایستاده اند هست.فکر می کنم یکی از دلایلش هم به غیر از اینکه ژاپنی ها کلا بسیار منظم هستن و خیلی به اینکه حق ِ کسی را ضایع نکنند یا باعث ناراحتی و آزار کسی نشوند،این باشه که همه اطمینان دارند که به همه به یک مقدار و مساوی غذا و مایحتاج خواهد رسید.

یکی دیگه از کارهایی که ژاپنی ها بعد از سونامی به اون زیاد می پردازند بحث ِ تولید برق از انرژی های پاک مثل انرژی خورشید هست.البته این در کشوری است که از هر سه روز یک روز بارانی است!پول و انرژی فراوانی قبل از این هم به این انرژی پرداخته شده بود ولی بعد از اینکه سوال های بزرگی در مورد امنیت ِ استفاده از برقی که از انرژی هسته ای به دست می آد ایجاد شد،انرژی خورشیدی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.البته پانل های خورشیدی مقداری گران هیت ولی همین حالا تحقیق در مورد ارزان سازی آن انجام میگره.با این حال هنوز هم روی بام بسیاری از خانه ها می شه این پانل های تولید انرژی خورشیدی رو دید.ما تو کشورمون بیش از 300 روز از سال روزهای آفتابی داریم،آیا از خودمون تا حالا پرسیدیم چرا از این نعمت خدادی استفاده نمی کنیم!واقعا حیف نیست؟

 

کمی هم به غیر از اینکه به انرژی هسته ای فکر بکنیم،در مورد امنیت اون به مردم با دادن دلایل علمی به مردم اطلاع رسانی کنیم و نه فقط انرژی هسته ای بلکه به انرژی های پاک دیگه هم بپردازیم.

 

یکم طولانی شد ولی مطالبی هست که فکر می کنم باید به اون توجه بشه.

تا دو ماه دیگه امتحان فوق دارم،شاید نتونم به زودی آپ بکنم،می بخشید.

تاکاشی

نویسنده: تاکاشی - یکشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٠

قبل پست نوشت : قرار بود تو پست قبلی از نیسان لیف بنویسم ولی یه فکری ذهنم رو مشغول کرده.

همیشه وقتی از ماشین می نویسم کسی پست رو تحویل نمی گیره؛به نظرم یکم از علاقه عموم دور میشه و مخاطب های بخصوصی رو طلب می کنه.برای همین از این به بعد می خوام پست های خودوریی رو تو یه وبلاگ دیگه بنویسم و این وبلاگ رو برای نوشته های عمومی تر بذارم.

 

این روزا!

اینجا بارون شدیدی داره میاد و فصل باران های موسمی شروع شده!حدودا بیش از یک ماه این فصل ادامه پیدا می کنه و خیلی از روزا بارونی هست.یه طوفان هم نزدیک شده که داره به سمت توکیو حرکت می کنه و فکر کنم فردا این جا هم بادهای شدیدی داشته باشیم.بعدا این طوفان به سمت شمال و نیروگاه فوکوشیما حرکت می کنه که میتونه تششعات هسته ای رو به اطراف پخش منه که خبر خوشایندی نیست!

تو ژاپن بعد از اتفاقات و حادثه ی اتمی مشکل احتمال کمبود برق تو ساعات پیک مصرف پیش اومده و همه جا صحبت از صرفه جویی برق هست.جالبه محصولات برقی جدیدی با مصرف برق ِ بسیار کم به بازار اومده که خیلی جالب هست.در ضمن وسیله ی کوچکی هم هست که شما می توانید با وصل کردن دو شاخه وسیله برقی و سپس اتصال ِ اون به پریز مقدار برق مصرفی وسیله ی برقیتون رو هم ببنید.

در ضمن این روزها از برقی صحبت می شه که از راه هایی مثل انرژی خورشیدی و باد به دست میاد.به خاطر ایتکه هنوز نمی شه امنیت ِ راکتور های هسته ای رو 100% تضمین کرد،این راهکارها توجه زیادی رو به خودشون جذب کرده.

 

برای من تعجب هست با توجه به این که ما روزهای آقتابی زیادی در طول سال داریم ولی از این انرژی خدادی استفاده نمی کنیم.این جا در ژاپن شما روی سقف ِ خیلی از خانه ها پَنِل های تولید برق از انرژی خورشیدی رو می بینید.در حال حاضر مشکل قیمت این پنل ها هست که ارزان نیست ولی محققان دارند روی پنل های ارزان قیمت تری کار می کنند که قیمت ِ اون رو به یک دهم کاهش میده.

ما هم می تونیم همون طور که روی انرژی هسته ای کار می کینم،روی این جور انرژی ها هم تحقیق کرده و این جور اطلاعات رو به مردم معرفی کنیم.

 

یکم طولانی شد!

تاکاشی

تاکاشی
یه عشق ماشین تو غریت.تو رشته ی مکانیک درس می خونم. تو وبلاگ از ماشین و زندگی در ژاپن و موضوعاتی که ذهنم رو مشغول کرده می نویسم.
کدهای اضافی کاربر :