دومی یا سومی؟!

 بالاخره بعد از چندین بار تاخیر،خودروی ملی دوم ایران خودرو یا به عبارتی سومین خودروی ملی ایران پرده برداری شد.این خودرو که قرار بود با نام نوند(که البته من هم نمی دانم چگونه خوانده می شود) معرفی شود که با آن مخالفت شده و با نام رانا که کلمه ای ترکیبی است بر آن نهاده شد.

           

 این خودرو ظاهرا بر پایه ی پلت فرم پژو 206 اس دی بنا شده ولی بسیاری از فطعات مانند گیر بکس،سیستم تعلیق و بعضی دیگر از از قطعات پلت فرم از نو طراحی یا بهینه سازی شده است.در واقع این پروژه همان پروژه ی نیو پیکان بوده که چند سال پیش طرح آن به کمک استودیوی معروف ایتالیایی طراحی شده بود که به علت نداشتن صرفه ی اقتصادی کنار گذاشته شد و به جای آن خودروی 206 اس دی تولید گردید.

            

قسمت جلو و عقب خودرو کاملا تغییر کرده ولی اگر به دقت به کناره های خودرو نگاه کنید متوجه می شوید که در ها و سقف از 206 به عاریت گرفته شده و با تغییر در دستگیره ی در ها و آینه های بغل در این خودرو استفاده شده است.

           

 به نظر من نمای بیرونی تا حدود زیادی مطلوب به نظر می رسد ولی در نمای عقب همانند سلف خویش 206 اس دی بسیار بالا به نظر می رسد که چندان خوشایند به نظر نمی رسد.در جلو چراغ ها با بهره گیری از طرحی مناسب چشم نوازند ولی در عقب این حس به انسان دست می دهد که که کمی چراغ ها بیش از حد به طرفین کشیده شده و فضای زیاذی این بین خالی مانده است.

 نمای داخلی دارای حس ارزان قیمت بودن است و شما را به یاد تندر 90 یا همان رنو لوگان می اندازد که خود از نقاط ضعف این خودرو به شمار می رود.دو سه نکته نظرم را جلب کرد و یکی فرمان خودرو بود که در نهایت بی سلیقگی طراحی شده.کاری که طراحان کردند این است که دور غربیلک فرمان 206 را برداشته و یک طرح بسیار نا هماهنگ به آن خورانده اند که واقعا به نمای داخلی صدمه زده است.

             

 نکته ی دیگر این است که آیا در شب می توان به راحتی و خوانایی مندرجات کیلومتر شمار و دور موتور را دید؟؟!!رنگ های آبی کمرنگ،قرمز و سفید ما را دچار مشکل خواندن نمی کند؟

           

 در ضمن ایران خودرو یک سایت مخصوص همراه با عکس های کامل از داخل و خارج خودرو به همراه چند ویدیو کلیپ به خوبی این خودرو را معرفی کرده و بر خلاف سایپا در مورد مینیاتور،اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می دهد.

http://www.runna.ir/

اگر وقت کردید به این سایت هم یک سری بزنید.

با تشکر

تاکاشی

/ 3 نظر / 58 بازدید
مائده

شما چه قدر در مورد خودرو می نویسید!! چیزای دیگه هم هستا [نیشخند]

کاپیتانی بدون هواپیما

مطلب جالب و خواندنی بود ممنون تاکاشی جان اما نکته ای که به ذهنم رسید این بود که چرا طراحان ما از خودشون نبوغی ندارن , چرا هر طرحی که میزنن افراد رو به یاد یک طرح دیگه میدارند , هیچ حس جدید بودنی وجود نداره و اگه هم باشه با یک دید ازبین میره

شازده خانوم

سلام تاکاشی جان ولله من که از این معشوق آهنی شما زیاد سر در نمیارم. یعنی غیر وانت بقیه ماشین ها رو باید اسمش رو از پشتش بخونم تا بفهمم چی هستن؟[مغرور] فقط یه بار در زندگیم یه ماشین هوش از کف من برده. توی یکی از نمایشگاه های اینجا بود. اون هم یه بنز بود که برای خانوم ها طراحی شده بود یعنی توی دیزاینش ابعاد و استاندارد های زنانه رو استفاده کرده بودند. خیلی خوشگل بود.[قلب] تازه صندلی نی نی هم داشت خودش. آقای همسر قول داده وقتی پول دار شدیم بخرتش برام.[پلک] هر چند فکر نمی کنم 200 سال دیگه هم بشه...[ناراحت]