ژاپن ِ بعد از سونامی

نمی دونم یادتون هست زلزله ی بم رو؟بذارید سوالم رو جور دیگه ای مطرح کنم؛زلزله ی بم رو یادتون نرفته که!

یادم نمی ره عکس های اون موقع رو،اون پدری که دو تا فرزندش رو از زیر آوار در آورده و تو قبرستون به سمت قبرهایی که براشون کنده می ره.واقعا چه لحظات سختی که بر اونها نگذشت.

ولی بعد از اون هم خبرهایی بود بعضی ها از این درد ِ مردم مصیبت زده سوءاستفاده کرده و بسیاری از کمک های مردم رو با خودشون بردند و هیچ کس هم به دنبال اون نرفت که ببینند چه شد و به کجا رفت!البته این وظیفه ی دولت هست که پاسخ ِ روشنی به این گونه ابهامات بده!

 

این جا در ژاپن پس از نزدیک به سه ماه روزی نیست که از وضعیت مناطق سونامی زده تو اخبار گفته نشه،مجری و کارشناس برنامه و مردم هم همه و همه به آزادی نظرات و اتقادات خودشون رو بیان می کنند.این همه به راحتی و بدون هیچ ترسی اتقاداتشون رو می گن و این از تلویزیون پخش می شه واقعا جاش تو ایران خالیه!اگر فقط همه و همه بخواهند از دولت و کاهاش تعریف کنند دیگر چه کسی می خواهد به دولت اشتباهاش رو گوش زد بکنه؟مردم هم باخبر بشن تا دولت خودش رو در برابر مردم مسئول بدونه و اون رو عملی بکنه.

کارهای داوطلبانه هم کم نیست!از دبیرستانی بگیر تا دانشجو و کارمند به صورت انفرادی یا گروهی به مناطق سونامی زده می رن و اونجا دفترهایی دایر شده که پیش از این به بررسی اون مناطق پرداخته و الان مشخص شده که در کجاها به چه جور کارهایی احتیاج هست و این اطلاعات کمک می کنه که افراد رو با بازده خوب به گروه های مختلف اعزام بشوند.این جور کارهای داوطلبانه تو تلویزیون هم به مردم معرفی می شن و باعث می شه افرادی که می خوان داوطلبانه کمک بکنند به اطلاعات مورد نظرشون دست پیدا کنند

یکی دیگه از چیزهایی که فکر می کنم بعضی از شما هم در اخبار متوجه اون تو اخبار شده باشید،نظم و ترتیب افراد آسیب دیده در گرفتن ِ غذا یا مایحتاجشون که در صف ایستاده اند هست.فکر می کنم یکی از دلایلش هم به غیر از اینکه ژاپنی ها کلا بسیار منظم هستن و خیلی به اینکه حق ِ کسی را ضایع نکنند یا باعث ناراحتی و آزار کسی نشوند،این باشه که همه اطمینان دارند که به همه به یک مقدار و مساوی غذا و مایحتاج خواهد رسید.

یکی دیگه از کارهایی که ژاپنی ها بعد از سونامی به اون زیاد می پردازند بحث ِ تولید برق از انرژی های پاک مثل انرژی خورشید هست.البته این در کشوری است که از هر سه روز یک روز بارانی است!پول و انرژی فراوانی قبل از این هم به این انرژی پرداخته شده بود ولی بعد از اینکه سوال های بزرگی در مورد امنیت ِ استفاده از برقی که از انرژی هسته ای به دست می آد ایجاد شد،انرژی خورشیدی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.البته پانل های خورشیدی مقداری گران هیت ولی همین حالا تحقیق در مورد ارزان سازی آن انجام میگره.با این حال هنوز هم روی بام بسیاری از خانه ها می شه این پانل های تولید انرژی خورشیدی رو دید.ما تو کشورمون بیش از 300 روز از سال روزهای آفتابی داریم،آیا از خودمون تا حالا پرسیدیم چرا از این نعمت خدادی استفاده نمی کنیم!واقعا حیف نیست؟

 

کمی هم به غیر از اینکه به انرژی هسته ای فکر بکنیم،در مورد امنیت اون به مردم با دادن دلایل علمی به مردم اطلاع رسانی کنیم و نه فقط انرژی هسته ای بلکه به انرژی های پاک دیگه هم بپردازیم.

 

یکم طولانی شد ولی مطالبی هست که فکر می کنم باید به اون توجه بشه.

تا دو ماه دیگه امتحان فوق دارم،شاید نتونم به زودی آپ بکنم،می بخشید.

تاکاشی

/ 5 نظر / 35 بازدید
محمد

اتفاقاً ایران نسبتاً خوب روی انرژی‌های نو سرمایه‌گذاری کرده. الان یک نیروگاه ۲۵۰ مگاواتی زمین‌گرمایی در مشکین‌شهر داریم، دو تا نیروگاه بادی چند ده مگاواتی در منجیل و بینالود داریم، یک نیروگاه ترکیبی بزرگ خورشیدی-گازی در یزد داریم، یک نیروگاه خورشیدی تحقیقاتی در شیراز داریم و چند تا نیروگاه کوچک زیست‌سوختی (biofuel). نیروگاه‌های دیگه‌ای هم فکر کنم در حال مطالعه یا ساخت باشند. در مقابل الان یک نیروگاه هسته‌ای تحقیقاتی چندمگاواتی داریم (رآکتور تحقیقاتی تهران)، یک نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر داریم که داره کارش رو شروع می‌کنه، یک رآکتور تحقیقاتی در اراک داریم می‌سازیم و یک نیروگاه هسته‌ای سیصد و خرده‌ای مگاواتی هم داریم در دارخوین می‌سازیم (یا تحت مطالعه‌ست). تازه این غیر از استفاده‌های پراکنده از انرژی‌های پاک هست، مثلاً الان چند تا از ساختمون‌های بزرگ در تهران برای گرم شدن از انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند، خیلی از روستاها آبگرمکن‌های خورشیدی متعدد دارند و تعداد زیادی از چراغ‌های شهری در تهران هم به کمک سلول‌های خورشیدی روشن می‌شوند. یعنی الان برقی که از انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران تولید می‌شه بیشتر از انرژی

محمد

یعنی الان برقی که از انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران تولید می‌شه بیشتر از انرژی هسته‌ای است، ولی با راه افتادن نیروگاه بوشهر انرژی هسته‌ای می‌زنه جلو. (البته با این فرض که انرژی آبی در نیروگاه‌های برقابی رو جزو انرژی‌های تجدیدپذیر حساب نکنیم) انرژی هسته‌ای سر و صداش زیاد بوده، ولی لزوماً اهمیت بیشتری بهش داده نشده. ضمن این که صنعت هسته‌ای کاربردهای زیاد دیگه‌ای هم داره به جز تولید انرژی؛ مثلاً صدها هزار بیمار سرطانی در ایران دارند از رادیوداروهای تولید شده در رآکتور تحقیقاتی تهران استفاده می‌کنند. خطر رآکتورهای هسته‌ای هم فکر نمی‌کنم «خیلی» زیاد باشه، بلکه بیشتر ترسناکه تا خطرناک! تا به حال در کل تاریخ نزدیک به شصت ساله‌ی نیروگاه‌های هسته‌ای، کمتر از ۴۵۰۰ نفر در حوادث هسته‌ای کشته شده‌اند که ۴۰۵۶ نفرشون مال حادثه‌ی چرنوبیله. این آمار در مقابل تلفات ناشی از مصرف انرژی‌های فسیلی تقریباً صفر هست ولی خب خیلی بدتر از تلفات ناشی از انرژی‌های تجدیدپذیر هست. به هر حال عامل هزینه هم میاد وسط، و من در مجموع فکر می‌کنم توجه ایران به این انرژی‌ها نسبتاً متعادل بوده.

مارینا

دیدی میخوان حواس بچه رو پرت کنند الکی به یه جا اشاره میکنند میگند جوجو رو ببین!جوجو رو ببین! این انرژی هسته‌ای هم حکم همون جوجو رو واسه مردم ایران داره!دیگه بیشتر نمیگم چون میدونم خودت میگیری منظورم رو!

مارینا

از وضع دانشگاه و کنکور و انتخاب رشته تو ژاپن هم میگی؟ این پستت برام جالب بود! و فکر کنم واسه خیلی ها جالب باشه بدونند مردم کشور دیگه چه سیستمی دارند!

افسانه

سلام من چندبار اومدم اینجا و چون در مورد ماشین مینوشتین نتونستم نظر بذارم . باید ببخشید اما خوشحالم که تصمیم گرفتین راجع به مسائل دیگه هم بنویسید ... امیدوارم بتونیم دوستای خوبی برای هم باشیم [گل]